Lądowanie w Bydgoszczy

Od dwóch tygodni w Bydgoszczy działa odbiornik ADS-B przekazujący informacje z transponderów zamontowanych na pokładzie samolotów do sieci  flightradar24.com

ADS-B to system transmisji radiowej wykorzystywanej do identyfikacji i prezentacji parametrów lotu samolotu. Samolot wyposażony w nadajnik (transponder) ADS-B co 1-2 sekundę emituje sygnał radiowy w którym zakodowane są informacje takie jak: typ samolotu, jego znak, prędkość, kurs i wysokość. Dysponując odbiornikiem ADS-B można dekodować wysyłane informacje i np. za pomocą odpowiedniego programu prezentować np. w formie mapy z rozmieszczonymi na niej samolotami.

odbiornik ads-b bydgoszcz kolowanie

Dzięki odbiornikowi w Bydgoszczy każdy może śledzić w oknie przeglądarki samoloty lądujące i startujące na lotnisku w Bydgoszczy. Nowy odbiornik ADS-B został zamontowany na dachu akademika UTP i pozwala na obserwację nie tylko tego co dzieje się w powietrzu ale także na płycie lotniska. Do tej pory w na stronie flightradar24.com były widoczne jedynie samoloty przelatujące nad Bydgoszczą na wysokim pułapie dzięki odbiornikom ADS-B w Gdańsku i Poznaniu. Każdy samolot który schodził do lądowania w Bydgoszczy przestawał być widoczny gdy zszedł poniżej wysokości 1500-1600m.

Nasz odbiornik odbiera dane z samolotów w promieniu prawie 300km. Poniższa mapa ilustruje jego możliwości (samoloty zaznaczone kolorem czerwonym to te których sygnał dotarł do naszego odbiornika)

ads-b bydgoszcz zasięg

Kompletny odbiornik z układem antenowym dostarczył flightradar24.com

Podziękowania dla Irka SQ2RCI za poprowadzenie tematu 🙂


0 komentarzy

Dodaj komentarz