Z tego postu dowiesz się jak zrobić kabel USB do programowania radiotelefonów zgodny z OPC-478U, który prosto od producenta kosztuje ok. 200zł, a można go zrobić za mniej niż 30 🙂

Radiotelefony Icoma posiadają dwa interfejsy, którymi można je programować – CLONE i DATA. Interfejs DATA jest to po prostu RS232 na micro jacku (odbiór na czubku wtyczki, nadawanie na pierścieniu) i jest on głównie w nowszych radiach. Poza programowaniem pamięci można go wykorzystać do podłączenia odbiornika GPS albo transmisji danych w trybie DV. Interfejs CLONE jest natomiast w każdym radiotelefonie Icoma i znajduje się w gnieździe głośnikowym (pierścień na wtyczce). Służy wyłącznie do programowania pamięci (lub klonowania radio-radio). Elektrycznie jest to półdupleksowy UART zasilany z 5V … brzmi strasznie. W uproszczeniu można powiedzieć że w RS232 bity są przesyłane poziomami napięć +12V i -12V, a w interfejsie CLONE jest to +5V i 0V. Interfejs posiada tylko jedną linię danych (i masę), więc radio/komputer w danej chwili tylko nadaje lub słucha.

W najprostszym wariancie wystarczy wziąć pierwszą lepszą przejściówkę USB<->UART TTL z układem ft232 lub podobnym (w przyrodzie występuje np. jako kable do starszych telefonów komórkowych), połączyć razem linie RX i TX (nic się nie stanie, komputer po prostu odbierze to, co wysłał) i przylutować jacka stereo (linia danych na pierścień).

Do budowy kabla wykorzystałem kabel USB do Siemensa M55. Niestety po zarobieniu wtyczki komputer nie chciał się komunikować z radiem. Zmierzyłem oscyloskopem przebiegi wychodzące z kabla. Stan wysoki miał 3,3V (czyli mieści się w standardzie TTL). Przeglądając instrukcję serwisową do IC-E80 zauważyłem, że za bufory wejściowe linii CLONE w radiu robi układ SN74LVC2GU04DCKR. Odbiera on stan wysoki od 0,75*napięcie zasilania, czyli przy 5V wymaga napięcia 3,75V. Przejściówka daje tylko 3,3V.

Tu się zaczyna właściwy projekt

Co będzie potrzebne:

  • kabel USB z wbudowaną przejściówką
  • rezystor 4k7
  • tranzystor PNP (np. BC558)
  • wtyczka jack stereo 3,5mm

Tranzystor i rezystor posłuży za konwerter poziomów logicznych z 3,3V na 5V. Lutujemy je według schematu:

RX i TX to sygnały z przejściówki, zasilanie to 5V z USB (będzie gdzieś na płytce), sygnał RADIO idzie na pierścień jacka stereo.

Tak wygląda płytka w kablu po dolutowaniu rezystora i tranzystora:

Oczywiście ostatecznie środek zosał pomalowany lakierem, żeby nic się nie zwarło.

Przebiegi wychodzące z układu:

Markery są na 0V i 5V. Widać, że stan wysoki to trochę powyżej 4V, a niski trochę poniżej 1V. Oba poziomy mieszczą się w specyfikacji bufora w radiu.

Kabel przetestowałem z IC-E80D i ID-880H 🙂

Artur SP2AGX


0 komentarzy

Dodaj komentarz