Archiwum łączności w DropboxCzy masz łączności kilkaset czy kilkanaście tysięcy warto archiwizować dane a także ustawienia programu logującego ponieważ łatwo je stracić. Najczęściej powodem utraty plików są:

  • błąd przy przenoszeniu kasowaniu lub uaktualnianiu programu logującego,
  • mechaniczna awaria dysku twardego,
  • brak dostępu do danych z powodu wirusa lub awarii systemu operacyjnego.

Do zabezpieczenia logów oraz innych ważnych plików sam używam wirtualnego dysku w chmurze (dysku internetowego).

Najważniejsze zalety Dropboxa, które zadecydowały że go stosuje:

  • automatyczna archiwizacja do chmury za każdym razem gdy chroniony plik zostanie zmieniony a program logujący zamknięty – plik lub katalog musi znajdować się w katalogu Dropbox
  • dedykowany program na Windows, iOS, Linux,
  • dostęp do dysku możemy mieć także z poziomu zwykłej przeglądarki, lub telefonu, tabletu
  • przywracanie skasowanych lub zmienionych plików przez 30 dni – jeżeli coś skasujesz lub nadpiszesz plik z pomocą przeglądarki możesz odzyskać jego poprzednią wersję.
  • wybrane katalogi i pliki możemy udostępniać znajomym którzy także mają Dropboxa i pliki te mogą być aktualizowane w dwie strony
  • na start otrzymujemy za darmo 2GB miejsca – obecnie nie jest to dużo ale dla radioamatora i tak wystarczy.

Instalacja

1. Kliknij link i pobierz program instalacyjny – korzystając z tego linku dostaniesz dodatkowe 0,5GB czyli razem 2,5GB na start.

2. Załóż konto np. ze swoim znakiem radioamatorskim

Archiwizacja

Najłatwiejszym sposobem archiwizacji jest po prostu skopiowanie ważnych plików lub folderów do katalogu Dropbox – po kilku minutach znajdą się na dysku w chmurze.

Automatyczna Archiwizacja Loggera32

UWAGA: zanim zaczniesz zrób kopię zapasową loggera (najlepiej w innym katalogu lub na innym dysku)

Aby kopia Loggera była robiona automatycznie wystarczy przekopiować cały katalog (najczęściej zlokalizowany C:\Logger32) do katalogu Dropbox. Teraz wystarczy zrobić sobie skrót do menu start lub na pulpit do pliku Logger32.exe znajdującego się w katalogu …\Dropbox\Logger32. Przy pierwszym uruchomieniu może pojawić się komunikat że należy wykonać uaktualnienie statystyk. Po tej operacji wszystko już działa i a cały Logger włącznie z ustawieniami jest archiwizowany – przynajmniej kluczowe funkcje – nie jestem na co dzień jego użytkownikiem.

Automatyczna Archiwizacja Logbooka z pakietu Ham Radio de Luxe

UWAGA: zanim zaczniesz zrób kopię zapasową katalogu HRD Logbook (najlepiej w innym katalogu lub na innym dysku)

Ponieważ Dropbox archiwizuje tylko to co znajduje się w jego katalogu katalog HRD Logbook musimy do niego przenieść a program logujący lekko oszukać.

1. Kopiujemy katalog HRD Logbook do Dropboxa. Katalog HRD Logbook znajdziesz w lokalizacji np. dla Windows7  C:\Users\Nazwa twojego konta\AppData\Roaming\Simon Brown, HB9DRV

2. Usuwamy wewnętrzną zawartość katalogu C:\Users\Nazwa twojego konta\AppData\Roaming\Simon Brown, HB9DRV\HRD Logbook

Teraz musimy „oszukać” program logujący i wskazać mu gdzie znajdują się pliki z logami w Dropboxie

3. Pobieramy i instalujemy program Junction Link Magic

4. Uruchamiamy go klikając w niego w menu start PRAWYM PRZYCISKIEM MYSZY i wybierając „URUCHOM jako ADMINISTRATOR”.

5. linkowanie-katalogu-do-dropboxNaciśnij przycisk Create..

6. W lewym oknie wskaż „opróżniony” katalog HRD Logbook znajdujący się w lokalizacji np. C:\Users\Nazwa twojego konta\AppData\Roaming\Simon Brown, HB9DRV

7. W prawym oknie wskaż katalog HRD Logbook znajdujący się w Dropbox.

8. Zatwierdź i zamknij program do linkowania.

9. Uruchom HRD Logbook – jeżeli nie zobaczysz swojego logu zamknij program logujący i z kopi zapasowej katalogu HRD Logbook skopiuj nadpisując zawartość do Dropbox\HRD Logbook. Po ponownym uruchomieniu programu logującego zobaczysz swoje logi a program będzie pamiętał ustawienia.

Uwaga: po takiej operacji dla HRD w wersji 5.24 przy starcie Logbooka pojawia się komunikat „Nieokreślony błąd” – nie wiem czemu, ale nie przeszkadza on w pracy.

 

W kolejnym odcinku opiszę jak wykorzystać tak przygotowane archiwum do automatycznego przenoszenia logu na inny komputer (do pracy w terenie lub na radiostacji klubowej).

Sławek sq2hcz

 

 

 

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz