Podczas ostatniego spotkania Piotr zaprezentował efekty swoich kulinarno-ogrodowych eksperymentów, czyli antenę kierunkową VHF/UHF.

Dlaczego kulinarno-ogrodowych ? Ponieważ potrzebne składniki w postaci deski do krojenia i kilku rurek aluminiowych nabył w markecie i sklepie ogrodniczym 🙂 .

Efekt znakomity, biorąc pod uwagę koszt na poziomie 50 zł  i potrzebny czas na wykonanie – dwa wieczory.

 

 

Antena TwinYagi -  dopasowanie zasilania

Antenę przetestowaliśmy na przemienniku regionalnym wystawiając antenę za okno. Z otwarciem przemiennika SR2J nie było żadnych problemów, a podczas odbioru sygnał był bardzo mocny i stabilny (antena trzymana w ręku). Podłączony miernik SWR wykazał, że w paśmie 2m antena wykonana w/g opisu nie wymaga dodatkowego strojenia. Okazało się także, że na pracę anteny nie mają praktycznie żadnego wpływu elementy metalowe znajdujące się za reflektorem nawet w odległości kilku cm, dzięki czumu można ją montować z powodzeniem np. na balkonie wprost na balustradzie.

Przepis na  domowy wypiek  TwinYagi:

http://sp2xdq.blogspot.com/2009/03/budujemy-antene-twinyagi.html

 

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz