Multibander-7-PL /50-28-24-21-18-14-10 MHz/ MultiBand 7 PL Antenne 2 Element – Delta Loop Multibander 7-PLWielopasmowa antena konstrukcji Juliana SP3PL jest pozytywnie oceniana przez wielu wytrawnych DX-manów. Antena promieniuje pod niskim kątem, co procentuje w łącznościach z dalekimi DX-mi. Zasilanie systemu antenowego odbywa się w górnej części poprzez krótką linię – feeder 450Ω, stanowiący połączenie ze skrzynką-pudełkiem, zawierającym elementy przesuwnika fazy – układu dopasowania do kabla współosiowego 50Ω. Na pasmach 10, 15, 20 m ze względu na niski WFS, nie wymaga stosowania „skrzynki antenowej”. Antena z AT pracuje w pasmach WARC 12,17, 30 i 6 m. Z bardzo dobrym skutkiem antena pracuje również w paśmie CB i częstotliwościach służb morskich. Wykonana z solidnego aluminium konstrukcyjnego, waży około 15 kg. Wytrzymałość 125km/h = 55kp. Zysk anteny S+4 w stosunku do  pionowego dipola. Możliwość pracy z mocą do 500W.         Multibander-7-PL jest ceniony za efektywność, wielopasmowość, niski kąt promieniowania, dobrą charakterystykę i niewielkie wymiary. Może być montowany nawet 2,5 m nad ziemią!

Jak każdy pasjonat kosmicznych technologii /SatClub http://www.satclub.pl/, odczuwam przyspieszone bicie serca na widok każdej dużej anteny parabolicznej. Multibander-7-PL, chociaż nie jest parabolą, potrafi spodobać się wielu fanom dalekosiężnych łączności. Lokalizacja mojego QTH /ściana lasu i zabudowania/ nie sprzyja instalacji specjalistycznych DX-wych anten krótkofalarskich, a idea budowy wysokiej wieży nie wywołuje zrozumienia u pozostałych członków rodziny … Multibander-7-PL wydaje się być panaceum na moje bolączki – „nagle” w logu zaczęły się pojawiać DXy z każdego końca globu – do czasu zamontowania MB-7-PL dalekie łączności /nawet PSK i mocy wyższej niż 30W/ pozostawały w sferze marzeń.

W czasie testów nasłuchuję na pasmach z podłączoną anteną GP8DX /bardziej znaną jako wielopasmowa GP7DX/ i gdy pojawi się DX ze słabym sygnałem, jednym kliknięciem myszki przełączam się na Multibandera-7-PL. Kilka dodatkowych kliknięć /korzystam z programów HRD Rotator i Digital Master 780 wchodzących w skład „kombajnu” Ham Radio Deluxe/ ustawia deltę na dalekiego korespondenta. W zależności od propagacji i pasma, „zysk” Multibandera-7-PL w porównaniu z GP8DX mogę określić na kilka S+. Multibander-7-PL potrafi dać wiele radości nawet w, wydawałoby się, niekorzystnej lokalizacji. 🙂

Serdecznie dziękuję Klubowiczom: Andrzejowi SP2CA, Sławomirowi SQ2HCZ i Janowi SQ2LKI za pomoc w zainstalowaniu anteny! Przesyłam Wszystkim Klubowiczom wakacyjne pozdrowienia i życzę wielu DX-ów. Sławomir SP2ST


0 komentarzy

Dodaj komentarz