Dużą część ostatnich spotkań klubowych poświęcaliśmy na konfigurowanie oprogramowania i wymyślanie coraz to nowych zastosowań dla naszych minikomputerów – nettopów.

Damianowi chwała! – przydałaby się jeszcze setka takich urządzeń… 🙂 🙂

Zdalne sterowanie domową radiostacją z wykorzystaniem HRD i PicoPhone, które demonstrowałem podczas ostatniej klubowej środy, to dopiero początek możliwości zastosowania tego cacka! Raspberry Pi 3 „nie ma do niego startu”.

Wśród systemów króluje niebywale „lekki” Linux Q4OS, lecz każdy z nas w przynajmniej jednym nettopie zreinstalował Window XP.

Jak aktualizować w nim poprawki bezpieczeństwa?…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Windows XP to system bardzo stary, w skali życia komputerowego wręcz archaiczny, jednak wykorzystywany jest nadal w ogromnej ilości sprzętu terminalowego /stanowiska płatnicze i sprzedażowe/ na całym świecie.

Również środowisko krótkofalarskie, ze względu na niezawodną współpracę z „hamskim” oprogramowaniem, nie rezygnuje całkowicie z Windows XP. Także w moim notebooku doskonale funkcjonują obok siebie: Windows 10 Pro, Windows XP Pro, Linux Mint 18.1 i Android 6.0. Niektórych potrzebnych mi codziennie programów nadal nie mogę poprawnie uruchomić pod Windows 10…

Oficjalne wsparcie dla systemu Windows XP zakończyło się 8 kwietnia 2014 roku, lecz zmodyfikowane terminalowe wersje Windows XP Embedded i Windows POSReady 2009 są nadal aktualizowane. Poprawki będą dostarczane do 9 kwietnia 2019 roku.

Jedna zmiana w rejestrze może dać możliwość aktualizacji zabezpieczeń – nasz system będzie udawać WEPOS i POSReady 2009.   🙂

Wpisu w rejestrze można dokonać ręcznie lub w sposób zautomatyzowany za pomocą zamieszczonego poniżej pliku.

WinXP_ update.reg

Zrzuty ekranu ułatwią całą procedurę.

Sławomir SP2ST