Jako wielki pasjonat pracy terenowej (pieszych wędrówek z radiem i antenami) od długiego czasu szukałem aplikacji na smartfona z androidem która posłużyłaby za elektroniczną wersję papierowego logbooka i po wielu miesiącach poszukiwań znalazłem idealną aplikację pozbawioną wad która jest dostępna na urządzenia z system Android oraz iPhone!

Wprawdzie smartfon jest cięższy od kartki i ołówka ale ma dwie niepodważalne funkcje – internet oraz GPS. To sprawia że w każdym miejscu jakim się znajdujemy mamy dostęp do danych które znacznie ułatwiają nam pracę podczas terenowo-radiowych eskapad.

appHamLog1

Prezentowana aplikacja „73 HamLog” jest przeznaczona do rejestrowania łączności oraz dostarcza wielu przydatnych informacji w oparciu o dane z internetu oraz modułu GPS. Zajmuje ok. 7 MB w pamięci głównej smarftona z systemem Android. Jest to bardzo mało w porównaniu do choćby przeglądarki Chrome która obecnie waży blisko 70 MB!!

appHamLog2c

Mimo niewielkiej wagi aplikacji jej możliwości są ogromne ponieważ przy rejestrowaniu łączności:

appHamLog3

..dostarczy nam wszelkich informacji dodatkowych:

Zegar czasu lokalnego oraz UTC
QTH lokator
Kalkulator odległości pomiędzy lokatorami
Wyszukiwarka lokatorów na mapie:
– gdy znamy lokator
– gdy lokatora nie znamy
US Band Plan
Wyszukiwarka znaków dla US
Wyszukiwarka znaków poprzez dane XML w serwisie qrz.com
Kody Q
Prefixy IARU
Kalendarz zawodów Contestowych
Kalendarze DX expedycji
Field Day
Konwerter temperatury

 

Ponadto wykorzystując tą aplikację możemy sterować poprzez bluetooth kilkoma transceiverami:

– ELECRAFT K3, KX3, K2
– YAESU FT-817, 857, 897
– Kenwood TS-480/590/2000

appHamLog4

Oczywiście wszystkie nasze łączności można eksportować np. do:
– serwisu qrz.com (ADIF)
– eQSL
– SOTA (CSV)

appHamLog5

..oraz zaimportować nasze łączności wprost do aplikacji co ułatwi nam pracę na elektronicznym logbooku ponieważ będziemy wiedzieć czy z danym krótkofalowcem nawiązaliśmy już łączność.

UWAGA:

W aplikacji  HamLog w wersji iPhone odkryłem mały problem.

Problem dotyczy logowania łączności terenowych czyli takich gdzie do swojego znaku dodajemy np. DL/ M/ P/ MM a potem takie łączności importujemy np. do serwisu qrz.com który finalnie nie zapisuje naszych qso do właściwego logbooka, np. jeśli stworzyliśmy sobie stronę DL/SQ2TEST.

PRZYKŁAD:

Jeśli zapisujemy łączności w aplikacji HamLog w wersji iPhone to aplikacja wyeksportuje nam poprawny format pliku adif, serwis qrz.com poprawnie zinterpretuje ten plik ale zapisze nasze łączności do logbooka SQ2TEST zamiast do DL/SQ2TEST.

ROZWIĄZANIE PROBLEMU:

Logując łączności w aplikacji HamLog w iPhone należy nie zapisywać swojego znaku podczas rejestracji każdego QSO! Dla świętego spokoju polecam w aplikacji Android-owej również nie wpisywać swojego znaku przy każdym qso.

Dodanie naszego znaku do każdego QSO powoduje że przy importowaniu pliku adif np. do serwisu qrz.com nasze łączności trafią do logbooka bez łamańca.

Problem jest poważny ponieważ jeśli pracowaliśmy z Niemiec, nawiązaliśmy dużo łączności i np. w serwisie qrz.com mamy stworzoną stronę DL/SQ2TEST to przy imporcie pliku adif wszystkie nasze łączności załadują się do SQ2TEST. Poskutkuje to tym że nasi korespondenci nie potwierdzą nam takich łączności na qrz.com bo przecież pracowaliśmy z DL/SQ2TEST.

 

Źródło:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.n3wg.hamlog&hl=pl

https://itunes.apple.com/pl/app/hamlog/id308437400?mt=8

 

podpis_gsq


2 komentarze

SQ2RBY · 18 września 2014 o 14:49

Cześć

Faktycznie aplikacja bardzo zgrabna , takie wszystko w jednym choć osobiście wolę do logowania Alog lub RRT.
Małe sprostowanko , HamLog jak podaje jego producent Pignology używa do łączności z TRX technologii WiFi i potrzebuje do tego specjalnego interfejsu podłączanego do TRX o nazwie Piglet (wcześniej Pigtail)którego koszt to prawie 100USD.
Swoją drogą , w polu to warto by wykorzystać CATa do automatycznego logowania via BT.
Dan YO3GGX napisał mi kilka dni temu , że pomyśli nad taką aplikacją 😉

73
sq2rby

Grzegorz · 22 września 2014 o 15:47

Cześć,

Wybrałem aplikację 73 HamLog ponieważ smartfon zajmuje mniej miejsca w plecaku niż netbook. Wspomniana aplikacja korzysta z bazy qrz.com a do logu zapisuje ci grida w którym aktualnie jesteś (przydatne jak się przemieszczasz bo nie trzeba za każdym razem szukać lokalizacji i jej wpisywać).

By korzystać z Alog trzeba zakładać kolejne konto na HRDLOG.net bo inaczej nie wyszuka ci korespondentów których tam nie ma.

Tak, 73 HamLog wykorzystuje interfejs ale uważam że skoro ktoś inwestuje w sprzęt typowo w teren to nie będzie szczędził kosztów które ponosisz raz na wiele lat (no chyba że ktoś zmienia sprzęt co roku to owszem, 99,99$ to dużo).

Myślę że skoro bezprzewodowo można sterować transceiverem (poprzez aplikację 73 HamLog oraz interfejs) i jednocześnie logować łączności to super sprawa.

Pracując w polu (nie mając samochodu) minimalizuje się liczbę rzeczy które przenosi się w plecaku a przecież mając choćby Yaesu FT-897D, przenośną antenę, kilka metrów przewodu antenowego, akumulator i baterie słoneczne waga całości osiąga już 10 kg.

Z takim bezprzewodowym sterowaniem praca w polu byłaby łatwiejsza.

Polecam obejrzeć filmy na kanale Pignology, LLC:
https://www.youtube.com/playlist?list=UUjfuJeuj-3J8UWgUNOGmS0w

73′

Dodaj komentarz