Dwa jesienne dni – 11 i 15 listopada 2020 roku – upłynęły pod znakiem testów terenowych dwóch anten przeznaczonych na pasmo 20m. Jedną z nich była znana i popularna antena typu Magnetic Loop, drugą konstrukcja o wiele mniej znana – Antena EH. Testy polegały na prowadzeniu jednoczesnych nasłuchów w określonym czasie z wykorzystaniem bliźniaczych systemów różniących się jedynie antenami.  Aby podnieść wiarygodność i atrakcyjność testów, prowadzono nasłuch z wykorzystaniem modulacji cyfrowej FT-8. Wykorzystano zatem identyczne transceivery z jednakowymi ustawieniami oraz oprogramowanie w tej samej wersji w każdym z systemów. Środowe testy przeprowadzono z użyciem transceiverów YAESU-991A. Zarówno jedna jak i druga antena pozwoliła bez problemów odebrać sygnały ze Stanów Zjednoczonych czy Indonezji.

Pole antenowe z dn. 11.11.2020

Nasłuchy pod znakiem SP2JP prowadził kol. Edek z użyciem anteny Magnetic-Loop.

Nasłuchy pod znakiem SP2RCH prowadzili kol. Sławek SP2ST oraz Rafał SP2RCH z użyciem anteny EH.

Z kolei niedzielne testy zostały wzbogacone o trzeci zestaw pomiarowy – dipol półfalowy na pasmo 20m. Tak jak wcześniej wykorzystano 3 identyczne transceivery (tym razem YAESU-817nd) oraz oprogramowanie w tej samej wersji. Propagacja sprzyjała ponieważ  sygnał nadany w modulacji FT-8 mocą 5W z anteny magnetycznej (mimo godzin przedpołudniowych) dotarł do USA; z kolei antena EH pozwoliła mocą 5W przeprowadzić dwustronną łączność SSB ze stacją z Ukrainy. Testy jak najbardziej udane!

Sygnały odebrane przez stację SQ2RBY z wykorzystaniem anteny Magnetic-Loop.

Sygnały odebrane przez stację SP2RCH z wykorzystaniem anteny EH.

Sygnały odebrane przez stację SP2SJ z wykorzystaniem dipola półfalowego na 20m.

Testy nie miały na celu pokazania wyższości anten magnetycznych nad konstrukcjami typu dipol. Dowiodły jednak że wielokrotnie mniejsze konstrukcje kompromisowe mogą z powodzeniem stawać do walki antenami półfalowymi.

Anteny (od lewej): EH, dipol, Magnetic-Loop

Dziękujemy każdemu, kto poświęconym czasem, wiedzą oraz udzielonym wsparciem sprzętowo-technicznym pozwolił na przeprowadzenie tych testów! Szczególne podziękowania dla Sławka SP2ST, Edka SP2JP, Grzegorza SQ2RBY, Marcina SP2SJ, oraz Andrzeja SQ2FRB.

SP2RCH


0 komentarzy

Dodaj komentarz