Po tygodniowej przerwie ponownie uruchomiliśmy przemiennik SR2UVF B. Otrzymaliśmy wielką pomoc w strojeniu dupleksera i projekcie toru antenowego od kolegi Michała SP2XDM z Gdyni (duplekser lekko się rozstroił w transporcie). Działa już gateway SR2UVF G (ircDDB). Przemiennik jest dostępny z zewnątrz, można również wykonywać połączenia wychodzące.
Parametry radiowe:
- Częstotliwość 438.9375
- Dupleks -7.6 MHz
- Krok 6,25kHz
- Modulacja DV
Ustawienia znaków:
- MY – własny znak
- UR – znak korespondenta (nie słychać wtedy innych!), lub "CQCQCQ" dla wywołania ogólnego
- RPT1 – "SR2UVF B" przed B jest spacja, znak musi być wpisany dokładnie tak, inaczej przemiennik zignoruje transmisję
- RPT2 – "SR2UVF G" przed G jest spacja
Przemiennik co pięć minut nadaje beacon, po każdej transmisji odpowiada raportem BER (im bliższy zera tym mniej błędów w odbiorze – tym lepiej).
Żeby łączyć się z przemiennikami sieci G2 (fabryczne Icom) należy zarejestrować się (swój własny znak) na dowolnym przemienniku sieci G2. W kraju jest to np. SR5UVA.
D-PRS
Pomyślnie wypadły testy bramki D-PRS – mając radio z podpiętym GPSem jest się automatycznie widocznym na aprs.fi. Żeby korzystać z D-PRSu trzeba:
- podłączyć GPS do radia
- ustawić prędkość transmisji 4800/9600 zależnie od posiadanego GPSa (pojawi się na wyświetlaczu ikonka G albo napis GPS)
- ustawić koniecznie znak RPT2 na gateway "SR2UVF G"
- włączyć w radiu tryb DV-A (jest w menu GPS)
- w menu ustawień DV-A ustawić odpowiedni dla swojego radia wpis UNPROTO
- żeby uniknąć zamieszania w sieci APRS-IS na ostatniej pozycji znaku MY ustawić znak np. M – wtedy gateway wygeneruje poprawny SSID dla sieci APRS (należy unikać znaków A,B,C zarezerwowanych dla portów przemiennika)
- nacisnąć PTT 🙂
Kategorycznie nie należy używać samoczynnego wysyłania pozycji na przemienniku!
Papuga
Papuga (zwana także echem) umożliwia odsłuch własnego audio. Żeby skorzystać z papugi należy ustawić znak UR na "_______E" (same spacje, na ostatniej pozycji E) i coś powiedzieć 🙂
Status połączeń
Trzeba ustawić znak UR na "_______I" (same spacje, na ostatniej pozycji I) i wdusić na chwilę PTT. Przemiennik poda swój status głosowo, pojawi się również komunikat na wyświetlaczu radia.
TODO
W planach mamy jak na razie:
- przeniesienie skrzyni w inne miejsce budynku, dużo bliżej anteny
- uruchomienie D-RATS i dashboarda
- testy drugiego portu w konfiguracji split-repeater w paśmie 2m
0 komentarzy