Wizyta studyjna w Radiowym Centrum Nadawczym w Solcu Kujawskim
RCN Solec Kujawski nadaje Program Pierwszy Polskiego Radia /oficjalna nazwa: Polskie Radio Program I/ – popularną Jedynkę lub Warszawę I na falach długich o częstotliwości 225 kHz z modulacją amplitudy.
Pierwsza audycja została wyemitowana 4 września 1999 r. Budowa całej stacji trwała tylko rok. W latach 1991- 1999, Jedynka transmitowana była ze stacji w Raszynie. Do roku 1991 Program Pierwszy Polskiego Radia nadawany był z najwyższego wówczas masztu radiowego na świecie o wysokości 646 m znajdującego się w Konstantynowie pod Gąbinem. Niestety, latem 1991 r. podczas prac konserwatorskich, ta rekordowo wysoka konstrukcja uległa zawaleniu.
Radiowe Centrum Nadawcze w Solcu Kujawskim zostało zaprojektowane przez ekspertów Polskiego Radia i naukowców Politechniki Wrocławskiej. W miarę równomierne pokrycie Polski sygnałem radiowym uzyskano dzięki sfazowaniu oddalonych od siebie o 330 m dwóch ćwierćfalowych masztów nadawczych: pierwszy o wysokości 330 m /paryska Wieża Eiffla ma 324 m/, a drugi – 289 m.
Maszty utrzymywane są przez 5 poziomów odciągów o średnicy ok. 5 cm. Uziemione przeciwwagi każdego masztu to 120 przewodów miedzianych ułożonych promieniście na głębokości ok. 40 cm co 3 stopnie. Fider zasilający ma impedancję 120 omów, a jego gorąca żyła zawieszona jest na izolatorach i wspornikach o wysokości 4,5 m.
Zespół antenowy wytwarza sygnał o mocy 1 MW o charakterystyce promieniowania w kształcie ósemki, a kierunek jego maximum nacelowany jest na Przemyśl – Lubaczów. W RCN zainstalowano składający się z 3 sprzęgniętych bloków /każdy o mocy 400 kW/ nadajnik firmy Thomcast. Każdy blok to 256 wzmacniaczy półprzewodnikowych. Właściwy kształt obwiedni amplitudy sygnału w.cz. uzyskuje się dzięki sterowaniu komputerowemu i zastosowaniu francuskiego systemu MPMp3. Komputer przy braku modulacji załącza tylko część modułów generujących falę nośną. Sprawność układu wynosi ok. 90%. Do RCN w Solcu Kujawskim modulujący sygnał radiowy dociera światłowodem i drogą satelitarną.
Wizyta studyjna to nie tylko zgłębianie teoretycznej strony zagadnienia. Dla wielu Klubowiczów była to okazja do wymiany doświadczeń i przyjrzeniu się z bliska starszemu bratu krótkofalarskiej TX – profesjonalnej stacji nadawczej. Pracownicy RCN byli przez naszą ekipę wręcz zasypywani drobiazgowymi pytaniami.
W imieniu Akademickiego Klubu Krótkofalowców SP2PUT przy Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy bardzo dziękuję Dyrekcji RCN za życzliwe przyjęcie, a Koledze Markowi SP2MKO – za opiekę podczas zwiedzania stacji i przekaz wiedzy czyniony z nieprawdopodobną pasją, świadczącą o ogromnej miłości do radia: tego profesjonalnego i tego amatorskiego.
Sławomir SP2JST
Edytowano 16 lipca 2012. Dodałem fotografie Krzysztofa – dziękuję!
0 komentarzy