Śluzy Kanału Bydgoskiego
Wczorajsza piękna pogoda sprzyjała pracy na pasmach z terenowych QTH i dlatego bardzo chętnie skorzystałem z zaproszenia kolegów z zaprzyjaźnionych z naszym SP2PUT, harcerskich klubów krótkofalarskich SP2ZCI, SP2ZAO i zapoznałem się z regionalnym projektem dyplomowym „Kanał Bydgoski”.
W czasie pracy z terenu bydgoscy harcerze prowadzą łączności na dziesięciu śluzach. Dyplom Kanał Bydgoski posiada trzy stopnie:
- Stopień QSO z 4 śluz.
- Stopień QSO z 7 śluz.
- Stopień QSO z 9 śluz.
Śluza nr 4 na Starym Kanale jest jokerem i można zastąpić nią brakującą śluzę.
Funkcję Award Managera pełni kolega Witek SP2JBJ.
http://sp2zao.republika.pl/uploads/Reg-Dypl-Kanal_Bydg-z_tlumacz_2013.pdf
http://www.qrz.com/db/SP2ZCI/2
1 maja odwiedziłem dwie śluzy dyplomowe:
Osowa Góra – lok. JO83WD, oznaczoną kodem ASKB-08,
Okole – lok. JO83XD, oznaczoną kodem ASKB-03.
Śluza na Osowej Górze zbudowana została w roku 1774, a obecną formę uzyskała po przebudowie w roku 1914. Wysokość podnoszenia wynosi 3,55 m.
Śluzę Okole wybudowano w latach 1913-1915. Wysokość podnoszenia wynosi aż 7,58 m. Do historii popularnej Śluza Okole weszła dzięki zdjęciom do filmowego serialu „Czterej Pancerni i pies”.
Na krótkim odcinku /6 km/ Kanału Bydgoskiego następuje podniesienie poziomu wody o 22,5 m. Ten odcinek to słynne „Schody Brdy”.
Radiostacje z obu śluz pracowały pod okolicznościowym znakiem HF85ZDH upamiętniającym 85 rocznicę utworzenia 16 Żeglarskiej Drużyny Harcerskiej w Bydgoszczy.
Sławomir SP2JST
0 komentarzy